Projekt partnerski

"Odkrywcy naszych Parków Krajobrazowych"

współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 

Warsztaty terenowe w obrębie Cisowsko - Orłowińskiego Parku Krajobrazowego

Sezon na piesze wędrówki już rozpoczęty.
Zuchy, harcerze z Bukowy oraz członkowie Klubu Ekologa z Małogoszcza są już po pierwszych warsztatach terenowych  w ramach partnerskiego projektu pt. "Odkrywcy naszych Parków Krajobrazowych" współfinansowanego z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w zakresie Działania 9.5
Mimo, iż pogoda nie okazała się idealna wszyscy członkowie projektu odliczyli się na zbiórce przed szkołą  i po otrzymaniu kolorowych identyfikatorów wyruszyli autokarem wraz z opiekunami i przewodnikiem turystycznym w kierunku Cisowsko - Orłowińskiego Parku Krajobrazowego, który
położony jest  w obrębie Wyżyny Kieleckiej i obejmuje wschodni fragment Gór Świętokrzyskich.
Wędrówka piesza rozpoczęła się od miejscowości  Cisów - wsi położonej na południowym zboczu góry Włochy i u podnóża Stołowej, która nazwę zawdzięcza drzewostanom cisowym. Po wysłuchaniu opowieści przewodnika o tamtejszym kościółku i związanej z nim legendy pomaszerowaliśmy wśród lasów i pól w kierunku wsi Widełki, gdzie mieści się rezerwat leśny "Zamczysko", podlegający ochronie ścisłej. Rezerwat ten został utworzony  dla zachowania cennego lasu bukowego o charakterze pierwotnym jako pozostałości dawnej Puszczy Świętokrzyskiej. Miejsce to jest osnute legendami o zamku, z którego starzy ludzie pamiętają resztki podziemia zaopatrzone w żelazne drzwi. W południowej części Parku Cisowsko - Orłowińskiego oglądaliśmy rezerwat torfowiskowy Białe Ługi. Pokłady torfu sięgają grubości  nawet do 4 metrów.
Wędrownicy mieli okazję zobaczyć  i podziwiać rzeźby p. Andrzeja Haby - niedowidzącego rzeźbiarza, jak również obejrzeć jego warsztat rzeźbiarski. Niektóre rzeźby zobaczyliśmy również na ekspozycji w gospodarstwie agroturystycznym "Kuźnia" u państwa Elżbiety i Henryka Kot we wsi Nowa Huta w gminie Raków. Tam czekała na strudzonych piechurów niespodzianka , czyli jak na zuchów i harcerzy przystało -ognisko i pieczenie kiełbasek.
Na  podsumowanie warsztatów terenowych pan przewodnik zaprosił wszystkich do konkursu o szacie roślinnej  parku , a szczęście dopisało i nagrody wylosowali Natalia Woźnica z Klubu Ekologa, Piotr Miszczak z gromady zuchowej  i Agnieszka Ptak z drużyny harcerskiej.
W drodze powrotnej autokarem towarzyszył nam wiosenny deszczyk, który od początku wyprawy "wisiał" w powietrzu, ale nam nie dokuczał i nie przeszkadzał obserwować osobliwości świata przyrody.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Powrót




Ostatnia aktualizacja: