PASOWANIE NA CZYTELNIKA

 

W Zespole Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Bukowie  pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki na stałe wpisało się do kalendarza uroczystości szkolnych. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki.  A takie pierwsze spotkanie z biblioteką  i pierwsze wypożyczenie książki powinno być wyjątkowe
 i na długo pozostać w pamięci dziecka.

Nic więc dziwnego, że   przygotowania do pasowania składają się z wielu etapów i rozpoczynają   kilka miesięcy wcześniej. Ta niezwykła  przygoda , dla pierwszoklasistów  papieskiej szkoły, rozpoczęła się od pogadanki w szkolnej bibliotece,  z której dzieci dowiedziały się dlaczego warto czytać książki i jak je szanować. Zachęcono najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

Uczniowie klasy pierwszej zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych czytelników, regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania książek oraz  dowiedzieli się jak należy traktować książki. Przez cały okres przygotowań zajęcia szkolne rozpoczynali od „poranku z książką”. Wzięli także udział w konkursie „ Moja pierwsza książka z biblioteki”.

Zwieńczeniem tych wszystkich działań było oczywiście uroczyste pasowanie  na czytelnika, które odbyło się w wyjątkowym miejscu, którym bez wątpienia jest Gminna Biblioteka Publiczna w Krasocinie.  Pierwszoklasiści, powitani przez królową biblioteki- Książkę,  wysłuchali opowiadania „ Piaskowy Wilk i ćwiczenia z myślenia” .Uczestniczyli w wielu ciekawych konkursach gdzie musieli się wykazać znajomością bajek, baśni i bajkowych postaci, z czym poradzili sobie na szóstkę. Następnie  p. Anna Goszczyńska zapoznała nowych czytelników z działaniami tak nowoczesnej  biblioteki i opowiedziała o tym niezwykłym miejscu, w którym na pewno nie można się nudzić i  każdy znajdzie coś dla siebie.

Po takim wprowadzeniu,  skupione i poważne dzieci uroczyście przyrzekły, że będą kochać
i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika.

 Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie , którego dokonała pani dyrektor Aleksandra Klim. Każdy pierwszak otrzymał pamiątkową zakładkę , dyplom,  książeczkę oraz kartę czytelnika.  Na zakończenie dzieci odwiedziły mediatekę  i wzięły udział w zabawie ruchowej.

Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu BIBLIOTEKA będzie kojarzyła się najmłodszym uczniom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym
i radosnym, gdzie dzieci są zawsze mile widziane i będą wracały z wielką przyjemnością.

Życzymy pierwszoklasistom, aby książki odkryły przed nimi świat tajemnic, przygód, niezwykłych emocji i wiedzy. Niech książki rozwijają ich wyobraźnię, ciekawość i umiejętności.

 

Aneta Banaś- nauczyciel biblioteki i Małgorzata Bała- wychowawczyni klasy I

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powrót