„BUKOWA CZYTA DZIECIOM”

    8 czerwca 2018 r.  uczniowie z całej Polski zebrali się w swoich szkołach i wspólnie czytali — każdy to, na co miał ochotę. Przy organizacyjnej pomocy bibliotek stworzyli niespotykaną dotąd ogólnopolską akcję, ustanawiając rekord czytania w jednym momencie! Nasza szkoła, już po raz III, z ochotą przyłączyła się do akcji poprzez czytanie w różnych interesujących dla nas miejscach, sytuacjach i pozach!    

    Tegoroczne obchody, w Zespole Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Bukowie,  połączyliśmy
z XVII  Ogólnopolskim Tygodniem  Czytania Dzieciom  oraz Nocą bibliotek.   W piątkowy poranek wszyscy uczestnicy po wysłuchaniu wiersza Juliana Tuwima „Lokomotywa”, wyruszyli w podróż z książką pod hasłem „Stacyjkowo- Lizakowo”  W barwnym korowodzie przypominającym lokomotywę  z wagonikami  wzięli udział przebrani w przepiękne bajkowe stroje uczniowie  wraz z nauczycielkami. Wyruszyliśmy spod szkoły  o godzinie 9.00. Na początek udaliśmy się na stację kolejową.  Tam czekała na nas pani dróżniczka Barbara Mróz, która przeczytała  fragment książki „Arka czasu”.  Następnie wyruszyliśmy  do zakładu Lhoist Bukowa, gdzie czytał dla nas pan dyrektor Zbigniew Żarnatal. Kolejną stacją   naszej podróży był Ośrodek Zdrowia, w  którym spotkaliśmy się z panią doktor Ewą Szczecińską.  Po wysłuchaniu kolejnego fragmentu opowiadania udaliśmy się do  przedostatniej stacji, a był nią miejscowy kościół. Tu dla nas zgodził się przeczytać gospodarz parafii- ks. Tadeusz Siciarski, W trakcie marszu było gwarnie, barwnie  i wesoło. Wzbudzaliśmy uśmiech i zainteresowanie wśród mijających nas przechodniów, którym uczniowie rozdawali broloczki z napisem „Bukowa czyta” i zakładki do książek.

     Po przybyciu do szkoły na  uczestników parady czekała  pani dyrektor Agata Kapelusz-Derejska, która   przeczytała niestety ostatni już fragment książki.....bo przecież każda podróż kiedyś się kończy.

     Uwieńczeniem czytelniczej podróży było poszukiwanie skarbu ukrytego na placu szkolnym. Z tym zadaniem uczestnicy poradzili sobie na szóstkę, ponieważ odnaleźli aż dwa skarby. W tajemniczych pudełkach  odkryli  własnoręcznie wykonane zakładki do książek i lizaki. Postacie bajkowe zostały zaproszone na lody ufundowane przez Firmę Lhoist Bukowa, która zawsze wspiera naszą szkołę w podobnych przedsięwzięciach.

    Tegoroczna edycja była także związana z obchodami 100-lecia niepodległości naszego kraju. Przeprowadziliśmy czytelniczy flashmob, czyli wspólne i głośne czytanie w dowolnych miejscach, podczas którego czytany był wybrany fragment książki Marcina Szczygielskiego „Arka czasu”. Oby nasi uczniowie zapamiętali słowa Podróżnika: nie można zmienić przeszłości. Tylko przyszłość jest w naszych rękach. To książka-szkatułka, w której autor przechowuje wiele emocji, nie wychodząc poza świat i wyobraźnię dziecka. Pod warstwą fabularną kryje się trudna tematyka. Jak zobrazować piekło wojny, ale tak aby nie naruszyć dziecięcej wrażliwości i nie przestraszyć natłokiem historycznych faktów?

     Celem imprezy była integracja czytelników, rozbudzanie zainteresowań literackich, upowszechnianie kultury czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz ukazanie literatury jako źródła dobrej rozrywki. Udowodnienie, że  z biblioteką można się świetnie bawić.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i już czekamy na kolejne spotkanie w bajkowej krainie za rok!

Liderki akcji Cała Polska Czyta Dzieciom: Aneta Banaś i Elżbieta Giemza

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 


 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

 

Czytanie rozwija rozum młodzieży,
odmładza charakter starca,
uszlachetnia w chwilach pomyślności,
daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach losu. 

    Dzień Głośnego Czytania obchodziliśmy również  w Zespole Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Bukowie. Głównym celem, który chcieliśmy osiągnąć tego dnia, było zachęcenie  naszych uczniów do czytania książek i czasopism. Uczniowie wykonali plakaty informujące o obchodach w naszej szkole i nikt już nie ma wątpliwości, że „czytanie to frajda” czy „ czytanie to kochanie”. Czytanie rozwija przecież wyobraźnię, język i pamięć. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole, jest wspaniałym sposobem na spędzenie wolnego czasu.

     Zatem 29 września 2017 r.o godzinie 8.00 rozpoczęło się” wielkie szkolne czytanie” . W  każdej klasie, na świetlicy, bawialni ,
w przedszkolu i na sali gimnastycznej, łącznicy z biblioteką oraz chętni czytelnicy, czytali  na głos przez 15 minut fragmenty nowych, ciekawych książek, a także audiobooków zakupionych z projektu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. A jest ich
w naszej bibliotece szkolnej ponad 700, więc było z czego wybierać.   Cel został zrealizowany. Kolejki do biblioteki po książki są coraz dłuższe. Należy dodać, że wypożyczają je nie tylko uczniowie, ale też nauczyciele, rodzice i inni pracownicy szkoły.

Nie ma się co dziwić – czytanie łączy pokolenia.

 

 

 

 

 Powrót